جمعه ۰۱ تیر ۰۳

نشانه هاي اضطراب در كودكان خردسال چيست؟

۷۳ بازديد

كلينيك روانشناسي و روانپزشكي ويان-بخش مشاوره روانشناسي كودك

همانطور كه كودكان رشد مي كنند، مواد شيميايي مغز كه به تنظيم خلق و خو كمك مي كنند، به سرعت در حال تغيير هستند. به نوبه خود، نحوه تجربه كودكان اضطراب - احساسي كه با احساس تنش و نگراني تعريف مي شود - با افزايش سن تغيير مي كند.براي ارتباط با روانشناس كودك در تهران اينجا كليك كنيد

 اگرچه برخي از اضطراب ها از نظر رشدي انتظار مي رود، مانند اضطراب جدايي در كودكان نوپا، تداوم علائم اضطراب در كودك خردسال باعث نگراني است. جالب توجه است كه نزديك به 50 درصد از نوجوانان مضطرب قبل از 6 سالگي علائم اضطراب را نشان دادند[1].

علائم اضطراب در كودكان خردسال مي تواند جسمي، عاطفي يا هر دو باشد. علاوه بر نگراني ها و ترس ها، اختلالات اضطرابي مي تواند شامل علائمي مانند:

 • بي قراري يا خستگي
 • تنگي نفس
 • تهوع و استفراغ
 • گزگز دست و پا
 • گريه بيش از حد يا عصبانيت
 • "چسبيدن" فيزيكي يا عاطفي به مراقب
 • مشكلات خواب
 • تغييرات در اشتها
 • مشكل در تمركز
 • افت تحصيلي يا امتناع از تحصيل
 • افزايش تحريك پذيري

در بيمارانم، وقتي كودك در اكثر روزهاي هفته و براي چندين هفته متوالي علائم را نشان مي دهد، نگران اين هستم كه اضطراب ناسالم باشد. همچنين زماني كه اضطراب كودك بر كل خانواده تأثير مي گذارد، نگران مي شوم. در تجربه من، والدين كودكاني كه اضطراب قابل توجهي دارند، «راه رفتن روي پوسته تخم مرغ» را در اطراف فرزندشان توصيف مي كنند، بدون اينكه بدانند چه زماني احساسات بزرگ خانواده را به طور ناگهاني مختل مي كند.

س. چگونه اضطراب كودكي تشخيص داده مي شود؟

اختلالات اضطرابي دوران كودكي از طريق مصاحبه يا نظرسنجي با كودك و مراقبان او تشخيص داده مي شود. در صورت نياز، مربيان، ساير مراقبين يا اعضاي خانواده مي توانند بينش بيشتري ارائه دهند.

ارزيابي مي تواند توسط يكي از بسياري از ارائه دهندگان سلامت روان، از جمله روانشناسان كودك، درمانگران كودكان، مشاوران مدرسه، مشاوران كودكان در يك جامعه مذهبي و روانپزشكان كودك انجام شود. اگر مطمئن نيستيد از كجا شروع كنيد، با متخصص اطفال كودك خود مشورت كنيد.

هيچ آزمايش خون يا اسكن مغزي براي تشخيص اضطراب استفاده نمي شود. با اين حال، مشكلات سلامتي - مانند مشكلات تيروئيد، آريتمي (ريتم نامنظم ضربان قلب) يا آسم - ممكن است مانند اضطراب دوران كودكي به نظر برسد. در صورت نياز، متخصص اطفال مي‌تواند شما را از طريق آزمايش‌هاي اضافي راهنمايي كند.

کلردیازپوکساید 5 یک داروی ضداضطراب از گروه بنزودیازپین است که معمولاً به نام تجاری "کلونازپام" شناخته می‌شود. این دارو از طریق افزایش اثرات یک نوروترانسمیتر گاما-آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز عمل می‌کند. افزایش فعالیت GABA باعث کاهش فعالیت عصبی می‌شود و در نتیجه، اثرات ضداضطراب، آرام‌بخش و مسکن دارو ایجاد می‌شود.

 

هر چند که کلردیازپوکساید 5 می‌تواند به عنوان یک درمان موثر برای اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب عمومی (GAD) و اختلال وسواسی-اجباری (OCD) باشد، اما باید توجه داشت که استفاده از این دارو نیز ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. از عوارض قرص کلردیازپوکساید 5 می‌تواند به افزایش خوابآلودگی، گیجی، خستگی و حتی مشکلات حافظه اشاره کرد. همچنین، مصرف بلند مدت این دارو ممکن است به اعتیاد منجر شود و قطع ناگهانی آن ممکن است عوارض ویژه از جمله افزایش فعالیت عصبی و تشنج را به همراه داشته باشد. بنابراین، استفاده از این دارو باید تحت نظر پزشک و با رعایت دقیق دستورات و نکات توصیه شده صورت گیرد.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.